Kuva: Senja Rapila
Mikaela Ingberg jätti kilpauran 7 vuotta sitten - haaveilee opiskelusta tai töistä ulkomailla
Ex-urheilija Mikaela Ingberg nähdään syksyllä Mestareiden mestari -ohjelmassa.
Keihäslegenda Mikaela Ingberg, 43, työskentelee edelleen urheilun parissa. Hän toimii muun muassa nuorten maajoukkuevalmentajana keihäspuolella sekä tekee fysiikkavalmennuksia sulkapalloilijoille. Töissä hän pääsee hyödyntämään omalla urheilu-uralla opittua. Kilpauran hän jätti seitsemän vuotta sitten.
- Voisin kuitenkin kuvitella tekeväni jotain muutakin. Olen opiskellut markkinointia. En eläkkeelle asti ole näissä hommissa, joita nyt teen, Ingberg sanoo.
Hän paljastaa haaveilleensa ajoittain myös työskentelystä ulkomailla.
- Täytyy myöntää, että aina silloin tällöin selailen, mitä muuta voisi tehdä, nainen sanoo.
Urheilusta hän kertoo saaneensa kimmokkeen jatkuvaan kehittymiseen.
- Olen jopa ajatellut, jos lähtisi vielä opiskelemaan jotain, ehkä lisää markkinointipuolta tai jotain HR-hommia,
Ulospäinsuuntautuneeksi itseään kuvaileva nainen kertoo miettineensä myös viestintäalaa. Pelkkä toimistossa istuminen ei kuitenkaan ole hänen juttunsa.
Ingberg nähdään syksyllä Mestareiden mestari -ohjelmassa kisaamassa seitsemän muun huippu-urheilijan kanssa.
Lue myös: Mestareiden mestari -ohjelma palaa ruutuun - mukana muun muassa Laura Lepistö ja Ringa Ropo